comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-03-14
Odprawa pośmiertna dla rodziny zmarłego pracownika
Czy złożenie odpowiedniego wniosku przez rodzinę zmarłego pracownika jest warunkiem wypłaty odprawy pośmiertnej przez pracodawcę? Czy pracodawca powinien wypłacić odprawę pośmiertną w razie śmierci byłego pracownika?
Jolanta Janus
Śmierć pracownika powoduje ustanie stosunku pracy oraz rodzi różne obowiązki po stronie pracodawcy. Jednym z tych obowiązków jest konieczność wypłaty odprawy pośmiertnej na rzecz członków najbliższej rodziny zmarłego pracownika.
Odprawę pośmiertną wypłaca się członkom rodziny pracownika, który zmarł w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po rozwiązaniu stosunku pracy zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby (art. 93 § 1 k.p.). A zatem obowiązek wypłaty odprawy pośmiertnej obciąża pracodawcę nie tylko w razie śmierci dotychczasowego pracownika, ale także i w przypadku zgonu byłego pracownika, który po rozwiązaniu stosunku pracy korzystał z zasiłku chorobowego. Stanowi to istotne rozszerzenie zakresu odpowiedzialności pracodawcy.
Przykład
Adam Z. był zatrudniony w spółce X. Ponieważ często chorował, pracodawca wypowiedział mu umowę o pracę z powodu jego nadmiernej absencji chorobowej. Po upływie 2 miesięcy od rozwiązania umowy o pracę Adam Z. zmarł wskutek choroby. Jego zgon nastąpił w czasie, gdy nadal korzystał z zasiłku chorobowego. Adam Z. był żonaty i bezdzietny. Jego żona zgłosiła się do spółki X o wypłatę na jej rzecz odprawy pośmiertnej. Spółka X odmówiła wypłacenia tej odprawy, tłumacząc, że zmarły nie był już jej pracownikiem. Żona Adama Z. wniosła wówczas pozew do sądu, domagając się zasądzenia jej odprawy pośmiertnej. Sąd uwzględnił jej powództwo, gdyż śmierć Adama Z. nastąpiła w warunkach objętych treścią art. 93 § 1 k.p.
Pozostało 86% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right