comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-02-07
Nowe rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących
Które grupy podatników mają obowiązek stosowania kas rejestrujących, a które zostały od tego obowiązku zwolnione? Co się zmieniło w tym zakresie w stosunku do przepisów obowiązujących do końca 2004 r.?
Jerzy Promyk
1 stycznia 2005 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z 23 grudnia 2004 r. w sprawie kas rejestrujących, które zastąpiło obowiązujące od 1 stycznia 2003 r. do 31 grudnia 2004 r. rozporządzenie z 23 grudnia 2002 r. (Dz.U. Nr 234, poz. 1971 z późn.zm.). Pisaliśmy na ten temat w „Prawie Przedsiębiorcy” nr 3/2005, str. 10.
Nowe rozporządzenie, podobnie jak poprzednie, określa:
• grupy podatników i czynności zwolnione czasowo z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących,
• warunki i tryb odliczania od podatku należnego (zwrotu) kwoty ulgi z tytułu zakupu kas, o której mowa w art. 111 ust. 4 i 5 ustawy o VAT,
• tryb rozpoczęcia ewidencjonowania przez podatników uprzednio zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania,
• przypadki oraz tryb, w którym podatnicy obowiązani są do zwrotu kwoty ulgi.
W porównaniu z poprzednim rozporządzeniem zarówno podmiotowy, jak i przedmiotowy zakres regulacji, a także systematyka nie uległy istotnym zmianom. Dalszemu ograniczeniu uległ jednak zakres niektórych zwolnień. Pojawiły się także zupełnie nowe przepisy, m.in. określające (lub dookreślające) sytuację niektórych grup podatników.
Wzorem wcześniejszych, nowe rozporządzenie nie określa expressis verbis okresu swojego obowiązywania. Brzmienie niektórych jego przepisów, w szczególności dotyczących zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, wskazuje jednak, iż zostało ono przewidziane na rok, tj. do 31 grudnia 2005 r.
Kogo dotyczy obowiązek stosowania kas?
Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, podobnie jak poprzednio z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT z 1993 r., obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących dotyczy wszystkich podatników dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących taką działalność w formie indywidualnych gospodarstw rolnych. Przez sprzedaż należy przy tym rozumieć - stosownie do art. 2 pkt 22 ustawy - odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski, a także eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT).
Pozostało 90% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także