Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-12-20

Zmiany w podatku dochodowym od osób prawnych

Jakie są nowe kategorie podatników? Jak ustalić przychód z tytułu częściowo odpłatnego otrzymania rzeczy lub praw? Jak korekta VAT wpływa na przychody i koszty w podatku dochodowym od osób prawnych? Jaki jest katalog zwolnień w 2005 r.? Jakie zmiany wprowadzono w zakresie odliczania darowizn? Jakie są warunki zwolnienia dla należności z tytułu odsetek i licencji wypłacanych pomiędzy spółkami powiązanymi kapitałowo?

Grzegorz Mazur
Podstawowym celem omawianej nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest dostosowanie przepisów u.p.d.o.p. do prawa unijnego. Jednak nie jest to jedyny cel przeprowadzanych zmian. Jak wynika bowiem z uzasadnienia do projektu nowelizacji u.p.d.o.p.1, celem projektu jest również:
1) dostosowanie przepisów ustawy do rozwiązań wynikających z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług,
2) wprowadzenie mechanizmu usprawniającego automatyczną wymianę informacji podatkowych w odniesieniu do dochodów, o których mowa w art. 21 u.p.d.o.p.,
3) przedłużenie funkcjonowania niektórych zwolnień przedmiotowych,
4) uściślenie niektórych przepisów ustawy.
Zakres podmiotowy ustawy
Mocą nowelizacji zdecydowano się zmienić przepisy odnoszące się do podmiotów, do których stosuje się u.p.d.o.p. Ustawa miała i ma zastosowanie do osób prawnych, spółek kapitałowych w organizacji, podatkowych grup kapitałowych, a także do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek: cywilnych, jawnych, partnerskich, komandytowych i komandytowo-akcyjnych.
W związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej należało dokonać w powyższym zapisie odpowiednich zmian, gdyż w niektórych państwach unijnych spółki niemające osobowości prawnej (spółki osobowe) mogą być traktowane i opodatkowane jako osoby prawne. Z tych też względów jako podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych będą mogły występować spółki niebędące osobami prawnymi, mające siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego państwa są one traktowane jako osoby prawne i podlegają w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00