comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-11-22
Należności z tytułu dostaw towarów i usług
W jaki sposób należy ewidencjonować w księgach rachunkowych należności z tytułu dostaw towarów i usług? Jak wyceniać tego rodzaju należności w trakcie roku obrotowego i na dzień bilansowy?
Piotr Rybicki
dyrektor finansowy w firmie Myśliwiec ZAP-Petro Sp. z o.o.
W wielu podmiotach pozycja należności z tytułu dostaw i usług stanowi znaczną część sumy bilansowej - nawet do 80 proc. w firmach handlowych. Dlatego tylko prawidłowe ich ewidencjonowanie, a także wycenianie i prezentowanie w bilansie umożliwia podejmowanie prawidłowych decyzji zarządczych.
Pojęcie należności z tytułu dostaw i usług
Należności z tytułu dostaw i usług (czasami nazywane potocznie należnościami handlowymi) zaliczone są do grupy aktywów obrotowych. Aktywa obrotowe są natomiast składnikiem aktywów. Z tego też powodu definiowanie pojęcia należności z tytułu dostaw i usług należy rozpocząć od sprecyzowania, czym są aktywa. Zgodnie z definicją zawartą w art. 3 ust. 1 pkt 12 ustawy o rachunkowości przez aktywa rozumie się kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, powstałe w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych. Natomiast art. 3 ust. 1 pkt 18c ustawy ściśle już precyzuje, iż należności krótkoterminowe obejmują ogół należności z tytułu dostaw i usług oraz całość lub część należności z innych tytułów niezaliczonych do aktywów finansowych, a które stają się wymagalne w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego. Z analizy bilansu wynika, że krótkoterminowe należności z tytułu dostaw i usług to takie, których okres spłaty przypada zarówno do, jak i powyżej 12 miesięcy.
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie