Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-10-18

Miejsce świadczenia przy sprzedaży wysyłkowej

Według jakich przepisów jest opodatkowana dostawa towarów w przypadku sprzedaży wysyłkowej: według przepisów państwa przeznaczenia towarów czy państwa ich wysyłki? Czy podatnik może wybrać kraj opodatkowania?

Beata Rogalska
naczelnik Wydziału Koordynacji Kontroli Podatkowej w Ministerstwie Finansów
W świetle przepisów ustawy o VAT sprzedaż wysyłkowa stanowi nową kategorię czynności opodatkowanych, a jej znaczenie normatywne jest znacznie szersze niż znaczenie czynności określanej potocznie sprzedażą na odległość. Przez pojęcie sprzedaży wysyłkowej należy rozumieć sprzedaż towarów wysyłanych lub transportowanych do państw członkowskich, jeżeli nabywcą jest podmiot, który nie ma obowiązku rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT).
Ustawodawca rozróżnia dwa rodzaje sprzedaży wysyłkowej: z terytorium kraju (tzn. Polski) i na terytorium kraju. Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju będzie mieć miejsce wówczas, gdy zostanie dokonana przez polskiego podatnika na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej niezarejestrowanej na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w innym kraju Unii Europejskiej. Natomiast pojęcie sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju należy odnieść do sytuacji odwrotnej, a więc gdy dostawa towarów wysyłanych lub transportowanych zostanie dokonana z innego państwa członkowskiego do Polski na rzecz podmiotu niemającego obowiązku rozliczenia WNT.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00