Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-09-13

Skutki podatkowe umorzenia udziałów objętych w zamian za przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część

Co należy rozumieć przez pojęcie przedsiębiorstwa oraz jego zorganizowanej części? Jak ustalić koszty uzyskania przychodu przy umorzeniu udziałów objętych za przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część? Jaki podatek odprowadzić - zryczałtowany, czy według zasad ogólnych?

Anna Piszcz
W świetle przepisów ustawy - Kodeks spółek handlowych (k.s.h.) wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w celu pokrycia udziałów mogą wnosić wkłady pieniężne bądź też wkłady niepieniężne. Zgodnie z art. 158 § 1 k.s.h., jeżeli wkładem do spółki ma być w całości albo w części wkład niepieniężny (aport), umowa spółki powinna szczegółowo określać przedmiot tego wkładu oraz osobę wspólnika wnoszącego aport, jak również liczbę i wartość nominalną objętych w zamian udziałów.
Wkładem niepieniężnym może być zarówno środek trwały, określona ilość rzeczy oznaczonych co do gatunku, udziały lub akcje innej spółki, wierzytelność, inne prawo, jak i pewnego rodzaju zorganizowany kompleks - przedsiębiorstwo czy zorganizowana część przedsiębiorstwa. Na dokonywanie czynności prawnych mających za przedmiot przedsiębiorstwo, w tym na wniesienie przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej tytułem aportu, pozwala art. 55 kodeksu cywilnego (k.c.). Doktryna prawnicza stoi na stanowisku (a ustawodawca wielokrotnie potwierdza to przepisami w sposób pośredni), że w drodze ostrożnej analogii można stosować ten przepis również do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00