Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-27

Jak ustalić kapitał początkowy po zmianach?

Czy znowelizowane przepisy ustawy emerytalnej są bardziej korzystne dla ubezpieczonych niż regulacje obowiązujące poprzednio? Czy można jeszcze składać wnioski o ustalenie kapitału początkowego? W jakim terminie ZUS powinien obliczyć wysokość kapitału początkowego?

Jan Witkowski
Kapitał początkowy stanowi istotną część emerytury, która będzie w przyszłości obliczana według zasad przewidzianych w ustawie z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 z późn.zm.) dla ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1948 r. Ma on na celu odtworzenie pełnej historii ubezpieczenia tych osób do momentu, gdy dane dotyczące wysokości wpłaconych składek zaczęły trafiać na utworzone w tym celu w ZUS indywidualne konta, a więc do 31 grudnia 1998 r.
Dotychczasowe regulacje dotyczące kapitału początkowego nie były doskonałe. Jednym z największych problemów, który dotyczył płatników składek, był ustalony na 31 grudnia 2003 r. termin nadsyłania przez nich do ZUS wniosków o ustalenie tego kapitału (wraz z niezbędną dokumentacją) za osoby, za które opłacają składki na ubezpieczenia społeczne. Niejednokrotnie, wobec likwidacji wielu zakładów pracy bądź też niesolidnego prowadzenia dokumentacji osobowej i płacowej przez poprzednich pracodawców, gromadzenie pełnej dokumentacji dotyczącej kapitału początkowego to proces żmudny i czasochłonny. Konieczne więc stało się zwolnienie płatników składek z obowiązującego ich dotychczas terminu.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00