Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-09-06

Skutki podatkowe kradzieży samochodu

Jakie są skutki podatkowe kradzieży samochodu? Czy wartość skradzionego samochodu może zostać zaliczona do kosztów? Czy otrzymane z tego tytułu odszkodowanie jest opodatkowane? Czy raty leasingowe skradzionego samochodu są kosztem podatkowym?

Sebastian Zagórski
Najpopularniejszym środkiem trwałym w firmach są samochody. Niestety są one także najczęściej kradzionymi składnikami majątku firmy. Warto więc zastanowić się, jakie są podatkowe konsekwencje ich kradzieży.
Ubezpieczenie autocasco
Jak wszyscy wiedzą, posiadanie ubezpieczenia autocasco nie jest obowiązkowe - w przypadku kontroli posiadacz samochodu musi okazać jedynie dowód zawarcia ubezpieczenia OC. Jednak w przypadku samochodów firmowych brak polisy autocasco jest w przypadku kradzieży samochodu podwójnie bolesny. W takim przypadku nie dość, że firma nie otrzyma odszkodowania, to jeszcze nie będzie mogła zaliczyć wartości utraconego samochodu do kosztów uzyskania przychodu. Wynika to z art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej u.p.d.o.f.) i odpowiadającego mu co do treści art. 16 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej u.p.d.o.p.). Przepisy te stanowią, że nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00