Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-08-16

Zasady wystawiania faktur - wybrane przykłady

Kiedy mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów na terytorium Polski i jak dokumentować takie nabycie? Jak powinna wyglądać faktura dokumentująca transakcje trójstronne? Czy podatnicy, u których podstawą opodatkowania jest kwota marży, muszą wyszczególniać na fakturze kwotę podatku?

Teresa Kaczmarek
Najbardziej widoczną zmianą, którą wprowadziły nowe regulacje w zakresie dokumentowania transakcji handlowych fakturami, jest brak wymogu podpisywania faktur przez nabywcę i przez sprzedawcę. Brak tego obowiązku wynika z dostosowania naszych przepisów o VAT do przepisów VI Dyrektywy. Od tej zasady jest jeden wyjątek. Podpis nadal musi widnieć na fakturach VAT RR dokumentujących nabycie produktów rolnych (art. 116 ust. 2 pkt 13 ustawy o VAT).
Inną dość istotną zmianą jest także obowiązek powoływania w treści faktury przepisów ustawy lub VI Dyrektywy w sytuacji, kiedy nabywca zobowiązany jest do rozliczenia VAT z tytułu dostawy dokonywanej przez podatnika polskiego. Ponadto od 1 maja 2004 r. kwoty wykazane w fakturach muszą być wykazywane w złotych polskich bez względu na to, w jakiej walucie określona jest należność wynikająca z faktury. Jeżeli zatem podatnik polski będzie wystawiał fakturę dla podmiotu zagranicznego, to obok waluty obcej, faktura taka będzie musiała zawierać dodatkowo wartość przeliczoną na polskie złote.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00