comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-08-16
Zasady wystawiania faktur - wybrane przykłady
Kiedy mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów na terytorium Polski i jak dokumentować takie nabycie? Jak powinna wyglądać faktura dokumentująca transakcje trójstronne? Czy podatnicy, u których podstawą opodatkowania jest kwota marży, muszą wyszczególniać na fakturze kwotę podatku?
Teresa Kaczmarek
Najbardziej widoczną zmianą, którą wprowadziły nowe regulacje w zakresie dokumentowania transakcji handlowych fakturami, jest brak wymogu podpisywania faktur przez nabywcę i przez sprzedawcę. Brak tego obowiązku wynika z dostosowania naszych przepisów o VAT do przepisów VI Dyrektywy. Od tej zasady jest jeden wyjątek. Podpis nadal musi widnieć na fakturach VAT RR dokumentujących nabycie produktów rolnych (art. 116 ust. 2 pkt 13 ustawy o VAT).
Inną dość istotną zmianą jest także obowiązek powoływania w treści faktury przepisów ustawy lub VI Dyrektywy w sytuacji, kiedy nabywca zobowiązany jest do rozliczenia VAT z tytułu dostawy dokonywanej przez podatnika polskiego. Ponadto od 1 maja 2004 r. kwoty wykazane w fakturach muszą być wykazywane w złotych polskich bez względu na to, w jakiej walucie określona jest należność wynikająca z faktury. Jeżeli zatem podatnik polski będzie wystawiał fakturę dla podmiotu zagranicznego, to obok waluty obcej, faktura taka będzie musiała zawierać dodatkowo wartość przeliczoną na polskie złote.
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie