Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-08-16

Różnice kursowe przy kredytach na cele działalności gospodarczej

Czy odsetki od kredytów zwiększających koszty inwestycji - w okresie realizacji tych inwestycji - mogą być kosztem uzyskania przychodu? Czy spłata wartości kredytu może być kosztem uzyskania? Jak będzie przedstawiać się sytuacja w przypadku zmiany tej wartości na skutek przewalutowania?

Mariusz Pogoński
doktorant na Wydziale Prawa
Uniwersytetu w Białymstoku
Niewielu przedsiębiorców może pozwolić sobie na finansowanie swojej działalności gospodarczej wyłącznie z własnych środków. Na pewnym etapie rozwoju przedsiębiorstwa sięgnięcie po środki z zewnątrz staje się wręcz niezbędne. Warto zatem rozważyć, jak przedstawiają się konsekwencje zaciągnięcia takiego kredytu (lub pożyczki) w aspekcie podatkowym.
Definicje pożyczki i kredytu
Zgodnie z art. 720 kodeksu cywilnego przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. Przedmiotem pożyczki mogą być zatem nie tylko pieniądze, ale również rzeczy oznaczone co do gatunku. Udzielić pożyczki może nie tylko bank, ale również inna osoba prawna lub osoba fizyczna. Przepisy nie rozstrzygają także czy udzielenie pożyczki ma być odpłatne, pozostawiając tę kwestię swobodnej decyzji stron.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00