comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-08-16
Wpływ postępowania karnego oraz cywilnego na wypłatę odszkodowania
Czy ubezpieczyciel przy podejmowaniu decyzji o wypłacie należnego świadczenia może kierować się treścią wyroku wydanego w postępowaniu karnym?
Rafał Klepuszewski
Często wypadek ubezpieczeniowy następuje w okolicznościach wskazujących na popełnienie czynu zabronionego przez ustawę karną, ewentualnie pociągających za sobą odpowiedzialność cywilną osoby trzeciej. Może to mieć miejsce np. w ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, w ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej, tzw. zawodowej (OC lekarzy, OC członków zarządu i innych), ale również w przypadku ubezpieczenia mienia przedsiębiorstwa od ognia i innych zdarzeń losowych czy też od kradzieży z włamaniem i rabunku.
W odniesieniu do przytoczonych powyżej rodzajów ubezpieczeń ich bezpośrednią przyczyną może być działanie osoby trzeciej, które pociąga za sobą odpowiedzialność karną bądź cywilną (np. podpalenie, kradzież czy błąd lekarski). Okoliczność taka może mieć znaczenie dla likwidacji szkody prowadzonej przez ubezpieczyciela. To, w jakim stopniu prowadzone postępowanie karne czy też cywilne wpływa na decyzję zakładu ubezpieczeń o wypłacie należnego ubezpieczonemu odszkodowania, należy rozpatrywać na podstawie przepisów prawa powszechnego regulujących wprost bądź pośrednio powyższe zagadnienie.
Pozostało 84% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także