Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-08-09

Dopłaty do spółki - zasady ewidencji księgowej

W jakich przypadkach wspólnicy zobowiązani są wnieść dopłaty do spółki? W jaki sposób należy je ująć w księgach rachunkowych?

Weronika Gackowska
W umowie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością obok zapisów dotyczących kapitału zakładowego (udziałowego) znajdujemy zapisy szczególne, m.in. do tworzenia kapitału rezerwowego z wypracowanych zysków oraz nakładania na wspólników dopłat. Dopłaty są jednym ze sposobów podwyższenia kapitału własnego spółki, a także sposobem na zwiększenie jej wypłacalności. Spółki wykorzystując ten szybki sposób zasilenia podwyższenia majątku zyskują nie tylko środki pieniężne na działalność, ale mogą wpływać na strukturę kapitałów. Samo ujawnienie przez właściwy zapis w księgach rachunkowych uchwały wspólników określającej kwoty dopłat powoduje poprawę sytuacji finansowej spółki.
Dokonywanie dopłat jest czynnością właściwą dla wspólników spółek kapitałowych. Co do zasady, możliwość wniesienia dopłat wynika z umowy spółki. Umowa spółki może zobowiązywać wspólników do wniesienia dopłat w granicach liczbowo oznaczonej wysokości w stosunku do udziałów (art. 177 k.s.h.). Nie jest to więc zapis zawierający wszystkie istotne treści dla dokonania tej czynności. Ogólne zapisy w umowie spółki powinny więc określać dalszy tryb postępowania przy wnoszeniu dopłat. Czynności te wymagają jednak, w miarę potrzeb, podjęcia uchwały o wysokości i terminach wniesienia dopłat.
Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00