Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-08-02

Zmiana rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT

Jakie nowe zwolnienia od VAT zostały wprowadzone w wyniku nowelizacji? Jak w przypadku usług w zakresie oprogramowania określa się miejsce świadczenia? Jakie zmiany wprowadzono w zakresie stosowania stawek 7 proc. i 0 proc.?

Marek Nowicki
W niespełna dwa miesiące od wejścia w życie rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 535) Minister Finansów 23 czerwca br. podpisał jego nowelę. Przepisy zmieniające ww. rozporządzenie weszły w życie z dniem ich ogłoszenia, tj. 25 czerwca 2004 r.
Nowym rozporządzeniem wprowadzone zostały zmiany odnoszące się do wielu zagadnień związanych z funkcjonowaniem podatku od towarów i usług. W omawianej noweli znalazły się przepisy dotyczące:
• ustalenia terminu powstania obowiązku podatkowego - dla użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych,
• ustalenia miejsca świadczenia - dla niektórych usług transportowych oraz w zakresie doradztwa komputerowego,
• zakresu stosowania obniżonych stawek podatku od towarów i usług,
• zakresu zwolnień od podatku VAT,
• wprowadzania procedur związanych ze zwrotem podatku przy nabyciu towarów i usług dla podmiotów, które przed 1 maja 2004 r. zawarły umowy w ramach programu SAPARD.
Powstanie obowiązku podatkowego dla użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych
Dodany do zmienianego rozporządzenia § 3a ustala inny niż wynikający z ustawy o VAT moment powstania obowiązku podatkowego dla opłat za oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych, który po zmianie powstaje z chwilą upływu terminu płatności poszczególnych opłat pobranych z tego tytułu.
Na mocy tego przepisu płatność VAT z tego tytułu została rozłożona w czasie. Należy zauważyć, iż zgodnie z ustawą o VAT obowiązek podatkowy w przypadku ustanowienia prawa wieczystego użytkowania gruntów powstaje z chwilą ustanowienia tego prawa. Oznacza to, że przy ustanawianiu tego prawa istniałaby konieczność zapłaty VAT z góry za cały okres użytkowania (99 lat).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00