comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-07-12
Odpowiedzialność małżonka za zobowiązania podatkowe współmałżonka prowadzącego działalność gospodarczą
Jakie są zasady odpowiedzialności podatkowej małżonka? Jak na tę odpowiedzialność wpływa zniesienie wspólności majątkowej między małżonkami?
Dariusz Strzelec
doktorant w Katedrze Prawa Finansowego UŁ, konsultant w Departamencie Prawa Podatkowego Kancelarii Adwokackiej „Brzezinska, Marianski, Narolski” s.c. w Łodzi
W praktyce pozostawanie w związku małżeńskim, w którym panuje ustrój wspólności majątkowej, może się stać szczególnie kłopotliwe, gdy jeden z małżonków decyduje się na podjęcie działalności gospodarczej. Kłopoty te mogą być związane z różnymi aspektami prowadzonej działalności, np. mogą wynikać z przepisów prawa rodzinnego i być związane z ograniczeniami w dokonywaniu rozporządzeń czy też zaciąganiu zobowiązań dotyczących majątku wspólnego. Problemy mogą powstawać także z uwagi na istnienie przepisów prawa podatkowego dotyczących odpowiedzialności małżonka za zobowiązania podatkowe współmałżonka prowadzącego działalność gospodarczą.
W myśl przepisów części ogólnej prawa podatkowego (ordynacja podatkowa - o.p.) podstawową zasadą odpowiedzialności podatkowej jest odpowiedzialność za własne zobowiązania podatkowe. W myśl art. 26 ordynacji podatnik odpowiada całym swoim majątkiem za wynikające ze zobowiązań podatkowych podatki.
Podatnik ponosi odpowiedzialność majątkową o charakterze osobistym, co oznacza, iż wierzyciel podatkowy może poszukiwać zaspokojenia, a więc skierować egzekucję do wszystkich będących własnością podatnika rzeczy oraz przysługujących mu praw majątkowych. W specyficzny natomiast sposób uregulowano zakres odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe w stosunku do podatników pozostających w związku małżeńskim.
Pozostało 90% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right