comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-05-24
VAT w pytaniach i odpowiedziach - relacja z dyżuru telefonicznego
6 maja 2004 r. odbył się w redakcji „Prawa Przedsiębiorcy” dyżur telefoniczny dotyczący VAT. Na zgłaszane przez Czytelników pytania odpowiadała Anna Kieszkowska - specjalista w zakresie tego podatku. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najciekawsze pytania zadane podczas tego dyżuru.
Umowy-zlecenia a VAT
Czy umowy-zlecenia podpisane przez osobę fizyczną niewykonującą działalności gospodarczej, nie z własnym pracodawcą, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług po 1 maja br.?
Kwestia opodatkowania umów-zleceń i umów o dzieło budziła wiele kontrowersji już na etapie projektu nowej ustawy oraz prac legislacyjnych nad ostatecznym jej kształtem. Zapis dotyczący tej kwestii był wielokrotnie zmieniany i poprawiany. Ostatecznie na podstawie nowej ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług za podatników VAT uznaje się osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności (art. 15 ust. 1 ustawy). Za działalność gospodarczą według definicji określonej na potrzeby VAT należy rozumieć wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje także czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Z regulacji tej wynika, że prace wykonywane osobiście, ale tylko w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, na podstawie umowy-zlecenia czy umowy o dzieło podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki opodatkowania określonej w art. 41 ust. 2 ustawy, tj. 7 proc. (załącznik nr 3, poz. 162).
Pozostało 91% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie