Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-05-10

Użytkowanie wieczyste - ewidencja księgowa

W jaki sposób wykazać prawo użytkowania wieczystego gruntów w księgach rachunkowych? Jak ustalić wartość początkową takiego aktywa?

Weronika Gackowska
Większość podmiotów prowadzących działalność gospodarczą posiada nieruchomości. Do tej grupy aktywów zaliczamy również prawo użytkowania wieczystego gruntów. Do końca 2001 r. prawo użytkowania wieczystego było ewidencjonowane w różny sposób: jako wartości niematerialne i prawne, bądź wyłącznie pozabilansowo. Od 1 stycznia 2002 r. stosownie do zapisów w ustawie o rachunkowości prawo użytkowania wieczystego gruntu zaliczane jest do:
• środków trwałych, a dokładniej do nieruchomości (art. 3 ust. 1 pkt 15 lit. a ustawy o rachunkowości), podobnie jak grunty i budynki, lub
• inwestycji (art. 3 ust. 1 pkt 17 ustawy o rachunkowości).
Aktywa nie muszą stanowić własności jednostki
Dodajmy jeszcze, że posiadanie praw własności składników majątkowych nie jest niezbędnym kryterium do uznania ich za aktywa własne. Aktywa, które są własnością innych osób, a sprawujemy nad nimi kontrolę, ujawniane są w księgach rachunkowych tak jak inne aktywa nabyte w wyniku przeszłych zdarzeń gospodarczych. Pomimo iż dotyczy to przede wszystkim środków trwałych używanych na podstawie umowy najmu lub umów o podobnym charakterze oraz ulepszeń w obcych środkach trwałych, to możliwe jest również sprawowanie kontroli nad prawem użytkowania wieczystego gruntu. Powstałe na obcych gruntach, w wyniku przeszłych zdarzeń gospodarczych, nasze nieruchomości - budynki i budowle - stanowią tym samym o konieczności sprawowania kontroli nad prawem użytkowania wieczystego gruntu, na którym znajdują się te nieruchomości. Dla aktywów obcych możliwość (obowiązek) kontroli wynika ze stosownych umów, na podstawie których nieruchomość będzie ujawniana w naszych księgach rachunkowych. Będzie także podlegała zasadom przyjętym do stosowania przez daną jednostkę w polityce rachunkowości w zakresie sposobu ewidencjonowania oraz naliczania amortyzacji i umorzenia.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00