Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-05-03

Amortyzacja nieruchomości oddanej w najem

W jakich przypadkach środek trwały powinien być amortyzowany przez leasingobiorcę? Jak ustalić wartość początkową w przypadku zaliczenia nieruchomości do majątku najemcy?

Sebastian Zagórski
Podstawowym problemem związanym z prawidłowym ustaleniem odpisów amortyzacyjnych od budynków jest właściwe określenie ich wartości początkowej. Można się spotkać z dwoma rodzajami błędów. Przedsiębiorcy, którzy starają się ograniczyć rozbieżności między amortyzacją podatkową a rachunkową często zaniżają wartość budynków w księgach, ponieważ chcą jak największą część poniesionych wydatków zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Z kolei pozostałe podmioty często aktywują zbyt dużą ilość poniesionych wydatków, chcąc w ten sposób poprawić wizerunek firmy w sprawozdaniu finansowym.
W praktyce mogą się pojawić bardziej skomplikowane sytuacje, kiedy to formalny właściciel nieruchomości wcale nie powinien dokonywać od jej wartości początkowej odpisów amortyzacyjnych, a sama nieruchomość powinna zostać zaliczona do składników majątku najemcy. Nieprawidłowe zakwalifikowanie przedmiotu umowy leasingu może prowadzić do dużo poważniejszych błędów niż niewłaściwe określenie wartości początkowej.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00