Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-05-03

Wzór zgłoszenia rejestracyjnego VAT

Jakie formularze należy wypełnić w celu rejestracji jako podatnik VAT? Kto powinien się zarejestrować jako podatnik VAT UE i jakie są konsekwencje braku takiej rejestracji?

Ewa Róg
Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) nakłada na podatników obowiązek złożenia naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenia rejestracyjnego przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu.
Podatnicy czynni i zwolnieni
Po złożeniu zgłoszenia rejestracyjnego przez podatnika naczelnik urzędu skarbowego potwierdza jego zarejestrowanie jako „podatnika VAT czynnego” albo „podatnika VAT zwolnionego”, jeżeli rejestracji dokona podmiot zwolniony od podatku VAT lub wykonujący wyłącznie czynności zwolnione od podatku od towarów i usług (podmioty te mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne).
Podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny jest obowiązany do umieszczania numeru NIP na fakturach oraz w ofertach. W odróżnieniu od przepisów ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, w nowej ustawie o VAT nie ma przepisu, który przewidywałby, że w przypadku gdy podatnik złożył zgłoszenie rejestracyjne, ale numer NIP nie został mu jeszcze nadany, to podatnik ma prawo posługiwać się numerem tymczasowym REGON.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00