Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-04-05

Działalność gospodarcza a inne źródła przychodu

Jak należy rozumieć pojęcie działalności gospodarczej dla celów p.d.o.f.? Jak odróżnić ją od działalności wykonywanej osobiście? Jakie konsekwencje wywołuje zaliczenie określonych czynności do jednego z tych rodzajów działalności?

Stella Brzeszczyńska
specjalista w zakresie podatków
Podatek dochodowy od osób fizycznych płacony jest według różnych reguł w zależności od tego, do jakiego źródła został przyporządkowany przychód. Te same skutki faktyczne określonych działań mogą więc dać zupełnie inny wynik ekonomiczny. W niektórych wypadkach podatnik nie ma możliwości kształtowania wysokości kosztów podatkowych, są one bowiem ustalone w sposób ryczałtowy lub kwotowy. Różnice dotyczą także sposobu rozliczeń z fiskusem oraz ostatecznej wysokości podatku.
Przychody z działalności gospodarczej
Coraz więcej ustaw podatkowych wprowadza własną definicję działalności gospodarczej. Definicje te niestety różnią się od siebie, co oznacza, że na potrzeby każdej z ustaw trzeba pamiętać o odmiennych regułach rządzących danym podatkiem (zwolnienia, odliczenia, rozliczenia itp.).
Z 1 stycznia 2004 r. zmieniła się definicja pozarolniczej działalności gospodarczej dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych. Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o p.d.o.f. jest to działalność zarobkowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzona we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ustawy o p.d.o.f.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00