comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-02-02
Zwrot kosztów używania samochodu pracownika na potrzeby zakładu pracy
Czy zwrot kosztów używania samochodu pracownika w podróżach służbowych i jazdach lokalnych nadal jest zwolniony od podatku? Jak ustalić ekwiwalent za używanie takiego samochodu w jazdach lokalnych? Jakie rozwiązanie jest korzystniejsze dla obu stron: ekwiwalent czy zwiększenie wynagrodzenia?
Waldemar Bielecki
Od 1 stycznia 2004 r. z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zniknęło zwolnienie od podatku ryczałtu otrzymywanego przez pracowników z tytułu wykorzystywania samochodu na potrzeby pracodawcy. Czy oznacza to definitywnie, że zwrot kosztów używania samochodu będzie opodatkowany w każdej sytuacji?
Do końca 2003 r. zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 22 ustawy o p.d.o.f. wolne od podatku były kwoty otrzymane przez pracowników z tytułu kosztów używania pojazdów samochodowych na potrzeby zakładu pracy:
a) w celu odbycia podróży służbowej (jazdy zamiejscowe) - do wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za jeden kilometr przebiegu pojazdu,
b) w jazdach lokalnych - do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nieprzekraczającej stawek za 1 km przebiegu pojazdu,
- określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra.
Od 1 stycznia 2004 r. przepis ten został skreślony. Jednak zwolnienie od podatku należności z tytułu podróży służbowych zostało nadal zachowane. Zgodnie bowiem z art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o p.d.o.f. wolne od podatku są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika - do wysokości określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej pracownika na obszarze kraju oraz poza granicami kraju. Jak więc widać, zwolnienie to nie obejmuje należności wypłaconych tytułem zwrotu kosztów przejazdów lokalnych, odbywanych w obrębie miejscowości, w której znajduje się siedziba zakładu pracy.
Pozostało 85% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka