comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-12-01
Rozliczanie VAT przez stowarzyszenia
Kiedy stowarzyszenie jest podatnikiem VAT? Które usługi statutowe świadczone przez stowarzyszenia są zwolnione od podatku?
dr Dariusz Handor
pracownik administracji podatkowej, adiunkt w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu
Masz wątpliwości, napisz: prawo.autorzy@infor.pl
Stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządnym i trwałym zrzeszeniem o celach niezarobkowych. Może ono jednak prowadzić działalność gospodarczą według ogólnych zasad określonych w odrębnych przepisach. Stosownie do uregulowań ustawy - Prawo działalności gospodarczej, działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa, która ma charakter wytwórczy, handlowy, budowlany czy też usługowy i jest wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.
Stowarzyszenie może prowadzić własną działalność m.in. jako stowarzyszenie, które powstało na tzw. zasadach ogólnych. W takim przypadku utworzone stowarzyszenie uzyskuje osobowość prawną. Inną formą wykonywania czynności przez stowarzyszenie jest działanie w formie uproszczonej - jako stowarzyszenie zwykłe, które nie posiada osobowości prawnej. Stowarzyszenia podlegają, co do zasady, obowiązkowemu wpisaniu do Krajowego Rejestru Sądowego.
Stowarzyszenie jako podatnik VAT
O tym, czy prowadzone przez stowarzyszenie działania podlegają przepisom ustawy o podatku od towarów i usług, nie decydują wyłącznie czynności wykonywane w ramach działalności gospodarczej. Dokonując sprzedaży towaru lub usługi każdy podmiot może stać się podatnikiem VAT, bez względu na to, czy jego głównym celem jest prowadzenie działalności gospodarczej (generowanie zysku), czy też prowadzenie działalności bezwynikowej (). W świetle przepisów ustawy o VAT podatnikami są m.in. osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które mają siedzibę na terytorium Polski i wykonują czynności podlegające opodatkowaniu we własnym imieniu i na własny rachunek w okolicznościach, które wskazują na zamiar wykonywania takich czynności w sposób częstotliwy. Z tego też względu podatnikami VAT mogą być stowarzyszenia, które świadczą usługi, nawet wówczas, gdy nie wykonują one typowej działalności gospodarczej. Jednocześnie w takim przypadku nie będzie miało znaczenia źródło finansowania (poprzez działalność gospodarczą czy też działalność statutową) świadczonych usług. Dla wystąpienia obowiązku podatkowego w VAT nie ma zatem znaczenia fakt, czy opodatkowana czynność zostanie wykonana w ramach prowadzonej przez stowarzyszenie działalności gospodarczej, czy też w ramach wykonywanej działalności statutowej.
Pozostało 80% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka