Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-11-17

Podatkowe skutki odpłatnego zbycia nieruchomości przez osoby prowadzące i nieprowadzące działalności gospodarczej

Jak ustalić przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości? Kiedy urząd skarbowy zaakceptuje obniżenie ceny? Jakie są zasady opodatkowania sprzedaży majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej?

Stella Brzeszczyńska
specjalista w zakresie prawa podatkowego
Masz wątpliwości, napisz:
prawo.autorzy@infor.pl
Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. a-c ustawy o p.d.o.f. jednym ze źródeł przychodu jest odpłatne zbycie: • nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
• spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
• prawa wieczystego użytkowania gruntów
- jeżeli zbycie to nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Obowiązek zapłaty podatku
Zbycie przed wskazanym wyżej 5-letnim terminem oznacza obowiązek zapłacenia 10-proc. podatku. Normy regulujące kwestie podatku od zbycia nieruchomości są rozrzucone po ustawie, co utrudnia czytelne odczytanie przepisów. Określenie obowiązku podatkowego znalazło się w art. 10 ustawy o p.d.o.f., wskazanie metody ustalenia przychodu oraz podstawy obliczenia podatku - w art. 19, wysokość podatku i termin zapłaty - w art. 28, natomiast zwolnienia - w art. 21.
Zgodnie z art. 19 ustawy o p.d.o.f. przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty transakcji (taksę notarialną, opłaty sądowe).
Podstawową rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest fakt, że w przypadku zbycia nieruchomości (praw do lokalu) nie występuje pojęcie dochodu i kosztów uzyskania przychodu. Mamy tu więc do czynienia wyłącznie z przychodem i ewentualnymi kosztami transakcji, których nie można jednak utożsamiać z kosztami uzyskania przychodu.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00