Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2003-11-03

Polisa na życie z funduszem inwestycyjnym - oszczędzanie czy ochrona?

Polisa na życie z funduszem inwestycyjnym może być dla ubezpieczonego przyczyną wielu nieporozumień i rozczarowań pod koniec okresu ubezpieczenia. Jak można tego uniknąć? Czym warto kierować się przy zakupie takiego ubezpieczenia?

Dariusz Mitrowski
broker ubezpieczeniowy w INS Broker Sp. z o.o.
Masz wątpliwości, napisz:
prawo.autorzy@infor.pl
Ubezpieczenia na życie z funduszem inwestycyjnym powstały jako rozwinięcie polis na życie i dożycie, a więc łączących ubezpieczenie z oszczędzaniem. Spójrzmy jednak na nie jak na produkt typowo ochronny. Zaoszczędzi nam to wielu rozczarowań i nieporozumień.
Ubezpieczenie na życie jest nierozerwalnie związane z omawianymi polisami. Jeśli ktoś nie potrzebuje zabezpieczać najbliższych na wypadek swojej śmierci, nie powinien takiej polisy kupować, tylko pomyśleć o innych produktach finansowych. Jeśli jednak komuś ubezpieczenie na życie jest potrzebne, to zwykle zaczyna myśleć o polisie terminowej („autocasco na życie”) i o okresie, na jaki ma się ubezpieczyć. Im ten okres jest dłuższy, tym wyższa jest składka, bo ryzyko śmierci rośnie wraz z wiekiem ubezpieczonego. Właściwie co rok powinno płacić się coraz wyższą składkę, ale towarzystwo uśrednia ją na cały okres ubezpieczenia: początkowo płacimy więcej niż powinniśmy, a nadwyżka stanowi rezerwę na ostatnie lata trwania polisy, gdy płacimy mniej, niżby się należało. Niestety, w razie wcześniejszej rezygnacji z polisy ta nadpłata nie jest nam zwracana. Ponieważ nigdy nie wiemy, kiedy polisa przyda się najbardziej, a im jesteśmy starsi, tym większe prawdopodobieństwo, że nasi najbliżsi z niej skorzystają, to najrozsądniejszym wyjściem będzie polisa bezterminowa, a więc trwająca tak długo, jak długo chcemy opłacać składki. Można przypuszczać, że składka za taką polisę będzie wyższa niż np. za polisę 30-letnią, bo trzeba utworzyć jeszcze większą rezerwę finansową na późniejszy okres ubezpieczenia. Tak jest, ale na szczęście nie zawsze znajduje to odbicie w wysokości składki.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00