comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-09-01
VAT od towarów używanych
Które towary można zakwalifikować jako używane? Kiedy towary używane są zwolnione od podatku?
dr Dariusz Handor
pracownik administracji podatkowej, adiunkt w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu
Masz problem, napisz:
prawo.autorzy@infor.pl
Za towary używane w rozumieniu przepisów o VAT uznaje się budynki, budowle i ich części, jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat. Pozostałe towary są traktowane jako używane, jeżeli okres używania tych towarów przez podatnika dokonującego ich sprzedaży wyniósł co najmniej pół roku.
Dla zakwalifikowania nieruchomości do grupy towarów używanych nie jest więc istotny okres ewentualnego jej używania. Bez znaczenia jest także liczba właścicieli danej nieruchomości oraz to, czy podatnik sprzedający jest jej właścicielem dłużej, czy też krócej niż 5 lat.
Z kolei w przypadku rzeczy ruchomych podstawowym kryterium kwalifikacji towaru jako towaru używanego jest okres używania go przez ostatniego użytkownika.
Sprzedaż rzeczy w ramach umowy komisu
Okres używania rzeczy przez podatnika dokonującego jej sprzedaży ma istotny wpływ na konsekwencje podatkowe również w przypadku opodatkowania sprzedaży w ramach umowy komisu. W umowie komisu komisant (tj. przyjmujący zlecenie) dokonuje sprzedaży w imieniu własnym, ale na rachunek komitenta (tj. dającego zlecenie). Rzeczy komitenta, które sprzedaje komisant, nie można zatem uznać za towary używane. Przy sprzedaży komisowej warunek dotyczący okresu używania rzeczy nie jest spełniony, gdyż sprzedawana rzecz jest używana przez komitenta, a komisant, który nie jest użytkownikiem rzeczy, dokonuje wyłącznie sprzedaży. Wyjątkowe odstępstwo od takiej regulacji występuje przy odsprzedaży używanych samochodów. Będzie o tym mowa w dalszej części opracowania.
Pozostało 90% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także