Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-06-27

Problemy z VAT w 10. roku jego obowiązywania

Zwolnienia od VAT

Do 1 października 2002 r. podatnik, który rozpoczynał wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu w ciągu roku podatkowego oraz przewidywał osiągnięcie wartości sprzedaży towarów w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży nie większej niż 10 000 euro, mógł wybrać zwolnienie od podatku pod warunkiem złożenia „Oświadczenia o wyborze zwolnienia od podatku od towarów i usług” na formularzu VAT-6. Brak takiego oświadczenia złożonego na druku VAT-6 lub złożenie go po terminie, czyli po wykonaniu pierwszej czynności opodatkowanej, sankcjonowany był brakiem możliwości korzystania z tego zwolnienia.
Po 1 października 2002 r. prawo do zwolnienia podmiotowego od VAT dla podatników tego podatku rozpoczynających działalność odbywa się już automatycznie, a nie wyłącznie przez złożenie oświadczenia przed wykonaniem pierwszej opodatkowanej czynności. Obecnie podatnicy VAT nabywają z mocy prawa (czyli automatycznie) zwolnienie od tego podatku. Oświadczenie zaś składają tylko ci, którzy chcą z tego zwolnienia zrezygnować.
Prawo do rezygnacji ze zwolnienia podmiotowego od VAT przysługuje zarówno podatnikom rozpoczynającym działalność w trakcie roku podatkowego (pisemne zawiadomienie o rezygnacji musi być złożone w urzędzie przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu), jak i podatnikom kontynuującym działalność rozpoczętą w latach poprzednich (pisemne zawiadomienie o rezygnacji musi być złożone w urzędzie przed początkiem miesiąca, w którym podatnik rezygnuje ze zwolnienia).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00