comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-05-19
Sankcje w VAT dla spółki cywilnej
Na czym polega dodatkowe zobowiązanie podatkowe? Czy sankcje z ustawy o VAT dotyczą spółek cywilnych? Jakie stanowisko w tej sprawie zajął Sąd Najwyższy?
Barbara Weliszek
prawo.autorzy@infor.pl
Urząd skarbowy lub organ kontroli skarbowej określa wysokość zobowiązania (lub zwrotu podatku) w prawidłowej wysokości oraz ustala dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 30 proc. kwoty zaniżenia zobowiązania (zawyżenia kwoty zwrotu podatku), jeżeli podatnik podatku od towarów i usług:
• wykazał w złożonej deklaracji podatkowej kwotę zobowiązania podatkowego niższą od należnej lub
• wykazał w złożonej deklaracji podatkowej kwotę zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego wyższą od należnej lub
• wykazał w deklaracji podatkowej i otrzymał zwrot podatku, a powinien wykazać kwotę zobowiązania podatkowego podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub
• nie złożył deklaracji podatkowej oraz nie wpłacił kwoty zobowiązania podatkowego.
Sankcja ta została przewidziana w art. 27 ust. 5, 6 i 8 ustawy o VAT. Na mocy obwieszczenia Prezesa Trybunału Konstytucyjnego z 9 listopada 1998 r. przepisy te utraciły jednak moc w zakresie, w jakim dopuszczają stosowanie wobec tej samej osoby fizycznej za ten sam czyn sankcji w postaci dodatkowego zobowiązania podatkowego i odpowiedzialności za wykroczenia skarbowe.
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right