Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-05-05

Koszty w podatkach dochodowych

Amortyzacja i koszty leasingu

Podatek dochodowy od osób prawnych


Zakup dokumentacji know-how
Spółka z o.o. zakupiła za granicą dokumentację techniczną wraz z instrukcją stosowania i prawem do jej wykorzystywania do produkcji urządzeń elektronicznych przez okres 5 lat. Czy możliwe jest zaliczenie wartości zakupionej dokumentacji jednorazowo w koszty uzyskania przychodów?
W sytuacji opisanej w pytaniu mamy do czynienia z wartością niematerialną i prawną, bowiem zgodnie z art. 16b ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych amortyzacji podlega nabyta, nadająca się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania wartość stanowiąca równowartość uzyskanych informacji, związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how) - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywana przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddana przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu.
Również w świetle art. 3 ust. 1 pkt 14 ustawy o rachunkowości wartości niematerialne i prawne zdefiniowano jako nabyte przez jednostkę, zaliczane do aktywów trwałych, prawa majątkowe nadające się do gospodarczego wykorzystania, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, przeznaczone do używania na potrzeby jednostki, a w szczególności:
a) autorskie prawa majątkowe, prawa pokrewne, licencje, koncesje,
b) prawa do wynalazków, patentów, znaków towarowych, wzorów użytkowych oraz zdobniczych,
c) know-how.
Dokumentacja, o której mowa w pytaniu, stanowi odmianę licencji zawierającą know-how, a to dlatego, że oprócz dokumentacji występuje instrukcja pozwalająca na poznanie wiedzy technicznej niezbędnej do produkcji urządzeń.
Jedną z różnic pomiędzy know-how a licencją jest zobowiązanie odbiorcy do zachowania w tajemnicy nabytej wiedzy. Umowy know-how są umowami o charakterze dwustronnie zobowiązującym i odpłatnym.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00