comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-04-14
Dywidendy w księgach rachunkowych udziałowca (akcjonariusza)
Jak ewidencjonować otrzymaną przez spółkę dywidendę? Jakie są zasady opodatkowania dochodu z udziału w zyskach osób prawnych? Jak analizować sytuację spółki na podstawie wysokości dywidendy?
Andrzej Bryłowski
prawo.autorzy@infor.pl
Dywidenda wypłacana akcjonariuszom czy udziałowcom nie należy już do rzadkości, choć trudno jeszcze mówić o popularności takiego działania. Dla każdej spółki decyzja dotycząca wysokości wypłacanej dywidendy jest niezwykle istotna dla funkcjonowania tej spółki. Określa ona, jaka część zysku zostanie przeznaczona na wypłatę dywidendy, a jaka będzie mogła być przeznaczona na inwestycje. Decyzje te ważne są też dla posiadaczy akcji, dla których dywidenda jest czasami jedynym powodem posiadania akcji. Księgowych jednak bardziej od pobudek posiadania akcji interesują sprawy opodatkowania otrzymanej dywidendy i ujęcia jej w księgach rachunkowych.
Podział zysku
Wypracowany przez spółkę zysk netto może być przeznaczony na dywidendę, ale nie tylko. Inna możliwość to przeznaczenie go także na:
- pokrycie strat z lat ubiegłych,
- zasilenie kapitału zapasowego lub rezerwowego,
- kapitał zakładowy,
- odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.
Nas interesować będzie ta część zysku (choć może to być i cały zysk), która może być przeznaczona na dywidendę. Pamiętajmy, że wielu inwestorów jest bardzo zainteresowanych polityką dywidendy prowadzoną przez spółki, preferując te, które wypłacają wyższe dywidendy. Jest też i grupa inwestorów, którzy wolą zrezygnować z dywidendy dzisiaj na rzecz zainwestowania tych pieniędzy w spółkę i tym samym liczą na większe zyski w przyszłości.
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie