comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-03-17
KOMENTARZ
1 stycznia 2003 r. weszły w życie zmiany dokonane w ustawie z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. Nr 86, poz. 959 z późn.zm.) dwiema ustawami:
- ustawą z 7 czerwca 2002 r. o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. Nr 121, poz. 1031),
- ustawą z 28 października 2002 r. o Funduszu Żeglugi Śródlądowej i Funduszu Rezerwowym (Dz.U. Nr 199, poz. 1672).
Przedmiot opodatkowania
Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych określa, że podatkowi temu podlegają m.in. następujące czynności cywilnoprawne: umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych; umowy pożyczki; umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy; umowy dożywocia oraz ustanowienia odpłatnej renty; umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat; umowy majątkowe małżeńskie; ustanowienie hipoteki; ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności; umowy depozytu nieprawidłowego; umowy spółki (akty założycielskie).
Od 1 stycznia 2003 r., na mocy nowelizacji dokonanej ustawą z 7 czerwca 2002 r. skreślona została umowa poręczenia jako czynność prawna podlegająca opodatkowaniu.
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right