Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-02-17

Nadpłata podatku do zwrotu

Czy pracodawca może żądać od pracownika skierowanego do pracy za granicę zwrotu nadpłaty podatku? Czy takie roszczenie może ulec przedawnieniu?

Ryszard Sadlik
prawo.autorzy@infor.pl
Pracodawcy kierujący swoich pracowników do pracy za granicą zobowiązują się zwykle do uiszczania za nich podatków, które związane są z przychodami z tytułu pracy i obowiązują w danym kraju, np. w Niemczech. Strony wprowadzają do treści łączącej je umowy o pracę postanowienia § 10 ust. 1 uchwały nr 71 Rady Ministrów z 3 maja 1989 r. w sprawie zasad wynagradzania oraz przyznawania innych świadczeń związanych z pracą pracownikom skierowanym do pracy za granicą w celu realizacji budownictwa eksportowego i usług eksportowych (M.P. Nr 14, poz. 106) przewidującego tego rodzaju obowiązki pracodawcy. W wyniku takiego zapisu do obowiązków pracodawcy należy opłacanie w zagranicznym urzędzie skarbowym podatku od wynagrodzeń pracowników.
Jak zobowiązać do zwrotu nadpłaty?
Pracodawcy wprowadzają do umów o pracę postanowienia zobowiązujące pracowników do scedowania na ich rzecz wszelkich praw do pieniędzy, które mogą otrzymać jako zwrot nadpłaty podatku na przykład z niemieckiego urzędu skarbowego. Postanowienia te zamieszczane są bezpośrednio w treści umowy o pracę albo też w postaci załącznika do umowy o pracę lub rzadziej w osobnym zobowiązaniu podpisanym przez pracownika. Zawarcie takiego porozumienia nie stanowi naruszenia praw pracownika. Jeśli bowiem pracodawca pokrywał z własnych środków podatki z tytułu przychodów pracownika ze stosunku pracy, to kwoty zapłaconego przez niego podatku nie stanowiły części wynagrodzenia pracownika. Nie można też uznać, aby takie ustalenia stron pogarszały sytuację pracownika w stosunku do norm prawa pracy, co mogłoby spowodować nieważność tego rodzaju zapisów z mocy art. 18 § 1 k.p. Prawo pracy nie określa tej kwestii w sposób odmienny, korzystniejszy dla pracownika. Pracownik ma bowiem zagwarantowane wynagrodzenie netto, które ma otrzymywać niezależnie od wysokości podatku od wynagrodzeń naliczonego przez urząd skarbowy. Natomiast podatek od wynagrodzeń stanowi wyłącznie obciążenie pracodawcy. Brak jest więc zakazu zawierania zobowiązań obligujących pracowników do zwrotu otrzymanej nadpłaty tego podatku.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00