comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-01-02
Wypełniamy formularze CIT
Jak odliczyć darowiznę w sytuacji, gdy firma przyniosła straty?
Wypełniając aktualnie obowiązujące formularze CIT-2 i CIT-O podatnicy mogą napotkać takie pozycje, których prawidłowe wypełnienie może stanowić problem.
Jaki limit dla darowizn?
We wzorach formularzy istnieją limity możliwych do odliczenia darowizn, które nie korespondują z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (zwanej dalej „ustawą”). Z objaśnień zamieszczonych do poz. 14 CIT-O wynika, że odliczana kwota nie może przekroczyć 15 proc. dochodu wykazanego w poz. 27 CIT-2, pomniejszonego o dochody z poz. 7 do 13 CIT-O, a w poz. 13 CIT-O wykazuje się kwotę strat z lat ubiegłych podlegającą odliczeniu. Kwota odliczeń z tytułu darowizn na cele wymienione w przepisach ustawy nie może zatem przekroczyć określonego w procentach limitu dochodu pomniejszonego o dochody wolne oraz o kwotę strat z lat ubiegłych. Podatnik może oczywiście wykazać do odliczenia od dochodu zarówno kwotę strat z lat ubiegłych, jak i kwotę udzielonej darowizny.
Istotną kwestią mogącą mieć wpływ na wysokość zobowiązania podatkowego wykazywanego przez podatnika korzystającego z odliczenia od dochodu darowizn jest ustalenie limitu kwoty odliczeń darowizn, przy równoczesnym korzystaniu z obniżki dochodu o straty podatkowe z lat ubiegłych. Zgodnie z wyjaśnieniami zawartymi w formularzach podatkowych przy równoczesnym korzystaniu przez podatnika z obniżki dochodu o straty podatkowe z lat ubiegłych oraz o kwoty odliczeń darowizn limity odliczeń darowizn nie mogą przekroczyć dochodu ogółem pomniejszonego o dochody wolne (zwolnione) oraz o kwoty strat z lat ubiegłych podlegające odliczeniu. Niewątpliwie limit odliczeń darowizn należy określić w stosunku do dochodu pomniejszonego o dochody wolne (zwolnione). Stosownie bowiem do art. 7 ust. 3 ustawy przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się przychodów i kosztów ich uzyskania ze źródeł, z których dochody są wolne od podatku. Ale czy dochód ten, dla celów obliczenia maksymalnego limitu odliczeń darowizn, powinien być dodatkowo pomniejszony o wysokość strat podatkowych z lat ubiegłych, o których mowa w art. 7 ust. 5 ustawy? Co w takim przypadku spowoduje zmniejszenie podstawy do określenia tego limitu, a tym samym zmniejszenie kwoty możliwej do odliczenia od dochodu darowizny?
Pozostało 87% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie