Data publikacji: 18.12.2002
Jak rozliczyć podatek dochodowy od osób fizycznych?
PIT-y 2002
Zeznania podatkowe osób fizycznych z każdym rokiem stają się bardziej skomplikowane. Wynika to z faktu, że ustawodawca stale modyfikuje ulgi podatkowe. Podatnicy zaś mogą korzystać z ulg już zlikwidowanych na mocy praw nabytych, co powoduje, że formularze muszą uwzględniać wszystkie ulgi - zarówno obowiązujące obecnie, jak i już uchylone.
Irena Krawczyk i Agnieszka Fijałkowska, firma audytorsko-konsultingowa A & E Consult Sp. z o.o. w Warszawie, prawo.autorzy@infor.pl
Osoby fizyczne są zobowiązane składać urzędom skarbowym zeznania podatkowe w terminie do 30 kwietnia następnego roku (czyli za 2002 r. termin złożenia zeznania podatkowego przypada w środę 30 kwietnia 2003 r.). W tym samym czasie podatnicy muszą również zapłacić wynikającą z zeznania rocznego różnicę podatku, o ile oczywiście wyliczony podatek jest wyższy od sumy zaliczek wpłaconych w 2002 r. Spóźnienie spowoduje konieczność zapłaty podatku wraz z odsetkami (obecnie - od 28 listopada 2002 r. - wynoszą one 17,5 proc. w skali roku).
Zeznanie roczne należy złożyć bezpośrednio w urzędzie skarbowym lub przesłać pocztą listem poleconym. W przypadku gdy zeznanie przesyłane jest pocztą, za datę jego złożenia uważa się datę uwidocznioną na stemplu pocztowym. Możliwe jest także złożenie PIT-u w polskim urzędzie konsularnym.
Jeśli z rozliczenia wynika nadpłata do zwrotu przez urząd skarbowy, warto złożyć zeznanie nawet już w styczniu 2003 r. Zdecydowanie skraca to czas oczekiwania na zwrot nadpłaconych pieniędzy. Urząd skarbowy ma bowiem obowiązek zwrócić podatnikowi nadpłatę w terminie trzech miesięcy od dnia złożenia poprawnego zeznania. Zwrot przyspieszy również poinformowanie urzędu w zgłoszeniu aktualizacyjnym NIP o numerze rachunku bankowego podatnika, na który chce on otrzymywać zwroty.
Trzeba także pamiętać, że wynikająca z zeznania rocznego nadpłata podlega z urzędu zaliczeniu na poczet zaległych oraz bieżących zobowiązań podatkowych. Możliwe jest także zaliczenie przysługującej podatnikowi nadpłaty - na jego wniosek - na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych (w całości lub w części).