comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-11-20
Nowe zasady amortyzacji
Fabrycznie nowe środki trwałe
W celu stworzenia preferencji do inwestowania przez przedsiębiorców w nowe dobra inwestycyjne 5 września 2002 r. wprowadzono nową metodę amortyzacji dla fabrycznie nowych środków trwałych.
Mirosław Dawidziuk
Na podstawie ustawy z 27 lipca 2002 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. Nr 141, poz. 1179) obowiązują nowe zasady amortyzacji dla fabrycznie nowych środków trwałych zaliczonych do grupy 3-6 Klasyfikacji Środków Trwałych - art. 16k ust. 4-6 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654).
W ustawie nie ma legalnej definicji fabrycznie nowego środka trwałego. Opierając się na słownikowych wyjaśnieniach oraz istniejących przepisach w zakresie amortyzacji można przyjąć, że nowe zasady amortyzacji dotyczą środków trwałych, które nie były wcześniej przez kogokolwiek używane i przed wprowadzeniem do ewidencji nie dokonano ich ulepszeń. W takim znaczeniu fabrycznie nowy środek trwały to wytworzony (wyprodukowany) przez fabrykę (zakład przemysłowy) środek trwały, który przed nabyciem nie był w jakiejkolwiek formie używany lub ulepszony. Nie mogą to być środki trwałe wytworzone przez podatnika we własnym zakresie. Nie ma natomiast, jak się wydaje, decydującego znaczenia, w jaki sposób te środki trwałe zostały nabyte, tj. czy bezpośrednio z fabryki, hurtowni, sklepu lub od innego podmiotu gospodarczego albo osoby fizycznej, z tym że w tym ostatnim przypadku podatnik powinien posiadać dowód, że nabyty środek trwały nie był wcześniej używany.
Pozostało 83% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie