Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2002-10-16

Zasady ewidencji

Inwestycje krótkoterminowe

Nowelizacja ustawy o rachunkowości wprowadziła możliwość wyboru sposobu wyceny inwestycji krótkoterminowych dopuszczając m.in. ich wycenę w wartości rynkowej. Z jednej strony daje to jednostkom większą swobodę w kształtowaniu polityki rachunkowości, z drugiej jednak nakłada na służby księgowe nowe obowiązki.

Janina Cichocka
Przepisy znowelizowanej ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694) nie rozróżniają pojęcia inwestycji krótkoterminowych i długoterminowych. Zawierają jedynie ogólną definicję inwestycji. Po to, żeby dokonać podziału na inwestycje długo- i krótkoterminowe, niezbędne jest przeanalizowanie struktury bilansu zawartego w załączniku nr 1 do ustawy oraz uwzględnienia różnych definicji zawartych w art. 3 ust. 1 tej ustawy. Osobom zobowiązanym do stosowania przepisów ustawy przysparza to sporo problemów, ponieważ konieczna jest łączna interpretacja zapisów zawartych w art. 3 ust. 1:
- pkt 12 - definiującym pojęcie aktywów,
- pkt 17 - definiującym pojęcie inwestycji,
- pkt 18 lit. b - określającym kryterium czasowe zaliczenia aktywów finansowych do aktywów obrotowych,
- pkt 23 - definiującym instrumenty finansowe,
- pkt 24 - definiującym aktywa finansowe,
- pkt 25 - definiującym aktywa pieniężne,
- pkt 26 - definiującym instrumenty kapitałowe,
oraz grupy B.III. pasywów bilansu.
Biorąc pod uwagę powyższe zapisy zawarte zarówno w treści ustawy o rachunkowości, jak i we wzorze bilansu znajdującym się w załączniku nr 1, można by inwestycje krótkoterminowe zdefiniować jako: krótkoterminowe aktywa finansowe, którymi są instrumenty kapitałowe wyemitowane przez inne jednostki (do których zalicza się m.in. udziały, akcje), a także wynikające z kontraktu prawo do otrzymania aktywów pieniężnych lub prawo do wymiany instrumentów finansowych z inną jednostką na korzystnych warunkach oraz aktywa pieniężne (krajowe środki płatnicze, waluty obce i dewizy).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00