Data publikacji: 16.10.2002
Dokumentacja VAT
Kontrola u podatnika
Badanie dokumentacji w podatku od towarów i usług może obejmować porównanie posiadanych przez przedsiębiorcę dowodów księgowych z zapisami w ewidencjach prowadzonych na potrzeby VAT, sprawdzanie zapisów na kontach prowadzonych ksiąg rachunkowych, a także zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów lub w ewidencji przychodów prowadzonej dla celów zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych - w zależności od rodzaju prowadzonych przez podatnika ksiąg.
dr Dariusz Handor, pracownik administracji podatkowej, wykładowca w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu
W ustawie o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym określono, że zobowiązanie podatkowe, kwotę zwrotu różnicy podatku, jak również kwotę zwrotu podatku naliczonego lub różnicy podatku do rozliczenia w następnych okresach przyjmuje się w kwocie wynikającej z deklaracji podatkowej, chyba że urząd skarbowy lub organ kontroli skarbowej określi je w innej wysokości. Tak więc, mimo przyjęcia zasady samoobliczenia w podatku od towarów i usług, organ podatkowy jest uprawniony do obliczenia zobowiązania w innej kwocie niż zadeklarowana przez przedsiębiorcę.
Inna wysokość zobowiązania może zostać obliczona w wyniku prowadzonych działań kontrolnych. Procedura dotycząca kontroli podatkowej została uregulowana w dziale VI ordynacji podatkowej. Funkcjonowanie kontroli skarbowej reguluje natomiast ustawa o kontroli skarbowej.