comment
Porada
Data publikacji: 2002-06-19
Odpowiedzi specjalistów - Rachunkowość
Łączenie się spółek
Dwie spółki z o.o. należą do tej samej grupy kapitałowej. Udziałowcy obu spółek podjęli uchwałę o połączeniu się obu spółek. Wszystkie udziały w pierwszej spółce należą do spółki o nazwie „ALFA”. Wszystkie udziały w drugiej spółce należą do spółki „BETA” - przy czym wszystkie udziały w spółce „BETA” ma spółka „ALFA”. W praktyce oznacza to, że właścicielem (udziałowcem) obu zamierzających się łączyć spółek jest spółka „ALFA” - aczkolwiek w przypadku drugiej z łączących się spółek spółka „ALFA” nie jest bezpośrednim udziałowcem. Czy w opisanej sytuacji możliwe jest zastosowanie metody łączenia udziałów do rozliczenia połączenia obu tych spółek?
Małgorzata S. z Warszawy
Metody łączenia się spółek uregulowane zostały w rozdziale 4a „Łączenie się spółek” zawartym w ustawie z 29 września 1994 roku o rachunkowości (Dz.U. Nr 121, poz. 591 z późn.zm.). Zgodnie z zawartymi w niniejszym rozdziale unormowaniami łączenie się spółek handlowych rozlicza się bądź metodą nabycia, bądź też metodą łączenia udziałów.
W myśl art. 44c ust. 1 ustawy łączenie się spółek rozlicza się i ujmuje w księgach rachunkowych spółki, na którą przechodzi majątek łączących się spółek, w tym również nowej spółki powstałej w wyniku połączenia metodą łączenia udziałów, jeżeli żadna z łączących się spółek nie może być uznana za spółkę przejmującą. W dalszej części niniejszego artykułu przedstawione jest jedenaście warunków, które muszą być łącznie spełnione, ażeby żadna z łączących się spółek nie była uznawana za spółkę przejmującą. W przypadku niespełnienia któregokolwiek z tych warunków i uznania jednej ze spółek za spółkę przejmującą, łączenie się tych spółek należy rozliczyć za pomocą metody nabycia.
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie