Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-04-03

Sukcesja prawa do odliczenia VAT

Przekształcenie spółki cywilnej w kapitałową

Zmiana przepisów prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w formie spółek cywilnych sprawiła, iż coraz częściej dochodzi do ich przekształcenia w spółki prawa handlowego, w tym również w spółki kapitałowe. Ponieważ w takich przypadkach powstaje nowy podmiot praw i obowiązków, pojawiają się problemy przy rozliczaniu VAT naliczonego, związanego z nabyciem towarów i usług, które miało miejsce jeszcze przed przekształceniem.

Tomasz Siennicki
Wątpliwości podatników spowodowane są różnorodnością i całkowitą rozbieżnością poglądów w tej kwestii. Dlatego przeważnie rezygnują oni z tego sposobu zmiany formy prawnej swojej działalności, przy czym decydujące znaczenie ma niekiedy brak wyraźnych stanowisk co do skutków podatkowych takiego przekształcenia. Podatnicy próbują również, wybierając przekształcenie na podstawie przepisów kodeksu spółek handlowych, tak układać swoje stosunki z kontrahentami, aby nie powstawały problematyczne sytuacje. Z uwagi jednak na czas trwania procedury przekształcenia, może to niekiedy spowodować konieczność powstrzymania się od dokonywania zakupów przez dłuższy okres, co utrudnia z kolei prowadzenie normalnej działalności, a w skrajnych przypadkach może narazić na straty1.
Przeciwnicy tezy, iż prawidłowe jest odliczanie podatku naliczonego przez powstałą z przekształcenia spółkę kapitałową z faktur wystawionych na osobową spółkę przekształcaną, argumentują, iż obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany w fakturach VAT może dokonać wyłącznie podmiot uwidoczniony na tych fakturach jako nabywca. Faktura wystawiona na spółkę cywilną stwierdza bowiem nabycie towarów i usług przez tę spółkę. Faktur takich nie da się poprawić notami korygującymi wskazującymi na innego nabywcę, bowiem w momencie wystawienia tych faktur spółka cywilna jeszcze istniała, zaś spółka z o.o. jeszcze nie. Zatem poprawne są faktury wskazujące na spółkę cywilną jako nabywcę towarów i usług. Jeśli np. przekształcenie podmiotu (spółki cywilnej w spółkę z o.o.) nastąpiło w połowie miesiąca, to jedna spółka przestała istnieć, a w to miejsce powstała druga. Rozliczenie podatku naliczonego za ten okres (pierwszą połowę miesiąca) z faktur wystawionych na spółkę cywilną nie będzie możliwe przez spółkę z o.o. Jednym wyjściem w tej sytuacji jest, by spółka cywilna na miesiąc przed przekształceniem wstrzymała się z dokonywaniem zakupów.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00