comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-07-03
Zmiany w podatku akcyzowym
Jaka akcyza w 2002 r.?
Od 1 stycznia br. obowiązują nowe przepisy regulujące szczegółowo stawki, zwolnienia, zasady zwrotu oraz terminy płatności w podatku akcyzowym.
Wojciech Kowalczyk
Regulacje te zostały wprowadzone nowym rozporządzeniem Ministra Finansów z 19 grudnia 2001 r. w sprawie podatku akcyzowego (Dz.U. Nr 148, poz. 1655).
Likwidacja ulgi na olej napędowy
W związku z wejściem w życie od 1 stycznia 2002 r. ustawy z 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej (tzw. ustawa produktowa) nowe rozporządzenie nie przewiduje dalszego stosowania preferencyjnych stawek podatku akcyzowego dla oleju napędowego produkowanego z udziałem komponentów pochodzących z regeneracji olejów przepracowanych.
Ulga w podatku akcyzowym dla takich olejów miała funkcję ekologiczną. Jej zadaniem było stworzenie warunków finansowych dla zbiórki i przerobu olejów przepracowanych. Obecnie - po wejściu w życie ww. ustawy produktowej - zbiórka i przerób olejów przepracowanych jest finansowana za pośrednictwem systemu opłat produktowych.
Oświadczenie o celu przeznaczenia oleju
W celu umożliwienia identyfikacji odbiorcy i zwiększenia efektywności kontroli rozporządzenie przewiduje, iż podatnik sprzedający olej opałowy jest obowiązany do uzyskania od nabywcy oświadczenia o przeznaczeniu nabywanych wyrobów. W przypadku gdy podatnik sprzedaje olej opałowy osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej, oświadczenie to powinno być dołączone do kopii paragonu lub kopii innego dokumentu sprzedaży wystawionego nabywcy, w innych przypadkach oświadczenie to może być złożone w wystawianej fakturze VAT, a jeżeli jest składane odrębnie, powinno zawierać dane dotyczące nabywcy, datę złożenia tego oświadczenia oraz powinno być dołączone do kopii faktury VAT. Elementy, które powinny znaleźć się w oświadczeniu, zostały wymienione w § 6 ust. 2 rozporządzenia.
Pozostało 84% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także