comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-07-03
Zmiany w ewidencjonowaniu VAT
Kasy rejestrujące w 2002 r.
Od 1 stycznia br. zmieniły się przepisy regulujące zwrot odliczonych przez podatników lub zwróconych im kwot wydatkowanych wcześniej na zakup kas rejestrujących. Obecnie obowiązek zwrotu powstaje, gdy w ciągu trzech lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania podatnik nie dokona zgłoszenia kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego.
Piotr Nałęcz
Stało się już niemal tradycją, że wraz z nowym rokiem wchodzi w życie nowe rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących. Określa ono kwoty obrotu obligujące do rozpoczęcia ewidencjonowania, kategorie podatników i czynności zwolnione z tego obowiązku, terminy oraz tryb rozpoczęcia ewidencjonowania, a także zasady, warunki i tryb odliczania przez podatników kwoty ulgi z tytułu zakupu kas rejestrujących.
Nowe rozporządzenie z 20 grudnia 2001 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. Nr 151, poz. 1711) stanowi kontynuację poprzedniego rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia 2000 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. Nr 121, poz. 1295). Niektóre przepisy uległy jednak zmianie, pojawiły się również nowe, czego dobrym przykładem jest regulacja dotycząca podatników świadczących usługi w zakresie przewozu osób i ładunków taksówkami. Poniżej zostanie omówione, kto jest obowiązany do ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kas rejestrujących, zasady instalowania kas oraz korzystania z ulgi z tytułu ich zakupu. W następnym numerze „PP” omówię natomiast zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przy użyciu kas fiskalnych, a także zasady prowadzenia ewidencji przez podatników świadczących usługi przewozowe taksówkami.
Pozostało 84% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także