Data publikacji: 03.07.2018
Finansowanie działalności gospodarczej
Jak ocenić ofertę kredytową?
Polscy kredytobiorcy, zwłaszcza kredytobiorcy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, nie zawsze przywiązują uwagę do rodzaju i parametrów przyznawanego kredytu. Często podstawowym elementem oceny dla przedsiębiorcy jest wyłącznie oprocentowanie i jego wysokość. Poza uwagą pozostaje wiele istotnych elementów finansowania kredytowego, które dopiero po latach kredytowania okazują się faktycznie przeważające.
Przemysław Jaroński, radca prawny, Bank Pekao S.A.
Jacek Dąbrowski, Bank Pekao S.A.
Z perspektywy banku udzielającego kredyt podstawowym wyznacznikiem przy udzielaniu kredytu jest ustalenie zdolności kredytowej klienta, jego sytuacji finansowej i majątkowej. Analizuje się aspekty obiektywne każdego kredytowania, tj. rodzaj i kwotę kredytu, rodzaj kredytobiorcy (osoba fizyczna, osoba prawna), rozmiar prowadzonej działalności przez kredytobiorcę, oraz elementy indywidualne dotyczące finansowanego przedsięwzięcia i ustanawianych zabezpieczeń kredytu.
Podstawowym celem każdego kredytu, z punktu widzenia przedsiębiorcy, jest dostarczenie środków finansowych niezbędnych do finansowania bieżącej działalności lub sfinansowania inwestycji. Okres kredytowania oraz jego forma powinny być dostosowane do prowadzonej działalności lub specyfiki danego przedsięwzięcia. Jednym z rodzajów kredytowania jest finansowanie krótkoterminowe stosowane zarówno przez duże, małe jak i średnie przedsiębiorstwa. Finansowanie bieżącej działalności firmy służy pokryciu bieżących wydatków przedsiębiorstwa (płace, zobowiązania podatkowe, płatności za otrzymane surowce i materiały) w oczekiwaniu na uregulowanie płatności przez głównych odbiorców. Zasadniczy wpływ na potrzeby finansowe w tym zakresie ma termin regulowania należności przez odbiorców w relacji do terminu płatności naszych zobowiązań względem dostawców.