comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-06-29
Rozliczenia VAT
Ewidencjonowanie sprzedaży
Czynności, do których nie stosuje się przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, i czynności nie podlegające opodatkowaniu od 1 stycznia 2001 r. - dla możliwości zastosowania odliczenia podatku naliczonego - należy traktować podobnie jak czynności zwolnione od opodatkowania tym podatkiem.
Joanna Roszkowska
1 stycznia 2001 r. zmienione zostało brzmienie art. 20 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 z późn.zm.). Znowelizowanym przepisem wprowadzono zmiany w zakresie ewidencjonowania sprzedaży dla celów VAT. Obecnie podatnik obowiązany jest m.in. ewidencjonować kwoty określone w art. 20 tej ustawy, a więc nie tylko sprzedaż opodatkowaną i zwolnioną, ale także sprzedaż nie podlegającą opodatkowaniu.
Od 1 stycznia 2001 r. art. 20 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, iż podatnicy, dokonujący jednocześnie sprzedaży towarów opodatkowanych i zwolnionych od podatku oraz wykonujący czynności nie wymienione w art. 2 tej ustawy, obowiązani są do odrębnego określania kwot podatku naliczonego, związanego ze sprzedażą opodatkowaną, zwolnioną i niepodlegającą opodatkowaniu. Tak więc podatnik, który wykonuje czynności, o których mowa wyżej, musi wyodrębnić podatek naliczony z nimi związany. Odliczeniu, na mocy art. 20 ust. 2, podlega jedynie podatek naliczony związany ze sprzedażą opodatkowaną.
Pozostało 87% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także