Artykuł
Jakie stawki na Internet i usługi druku?
Nowe regulacje VAT
Jakie stawki na Internet i usługi druku?
Tomasz Grabowski
W wyniku najnowszej nowelizacji ustawy o VAT wprowadzono nowe zasady opodatkowania połączeń z Internetem oraz zerową stawkę VAT na druk wydawnictw dziełowych.
10 sierpnia br. weszła w życie ustawa z 5 lipca 2001 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 80, poz. 858). Celem tej nowelizacji było zmniejszenie obciążenia podatkiem od towarów i usług, świadczenia określonych usług drukarskich oraz usług teleinformatycznych, a także sprzedaży sprzętu komputerowego przeznaczonego dla szkół i przedszkoli. Jednak z uwagi na nieprecyzyjne zapisy w tej ustawie cel ten nie został w pełni osiągnięty. Szybko się okazało, że niezbędna jest kolejna nowelizacja ustawy o VAT, która usuwałaby wady legislacyjne ustawy z 10 sierpnia. Nastąpiło to ustawą z 18 września 2001 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (w momencie oddawania do druku niniejszego numeru PP ustawa ta czekała na podpis Prezydenta).
VAT na usługi teleinformatyczne
Ustawą z 5 lipca br. dodano w załączniku nr 3 do ustawy o VAT poz. 88: Usługi teleinformatyczne (załącznik ten zawiera wykaz towarów i usług, których świadczenie objęte jest stawką podatku w wysokości 7 proc.). Wprowadzając taki zapis ustawodawca nie zadbał o zdefiniowanie tych usług (nie został podany symbol KWiU), co zaskutkowało tym, że wprowadzono preferencyjną stawkę nie wiadomo na co. Brak podanego przy tych usługach symbolu KWiU oznacza, że można stosować obniżoną stawkę na wszystkie usługi bez względu na ich symbol, pod warunkiem, że będą mieściły się w tym pojęciu. Problem jednak w tym, że usług teleinformatycznych nie można jednoznacznie zdefiniować w oparciu o klasyfikacje statystyczne wykorzystywane na potrzeby opodatkowania podatkiem od towarów i usług. W tej sytuacji zwrócenie się do urzędu statystycznego o dokonanie klasyfikacji świadczonych usług nie pomagało w rozwianiu wątpliwości.