Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-06-30

Zwolnienia w podatku od towarów i usług

Zwolnienia w podatku od towarów i usług

Paweł Szymanek, Kancelaria Adwokacka „Pociej, Dubois i Wspólnicy”

W przepisach regulujących opodatkowanie podatkiem od towarów i usług przewidziane zostały dwa rodzaje zwolnień od tego podatku: podmiotowe, polegające na tym, że określeni podatnicy nie muszą płacić podatku od obrotu, i przedmiotowe, zwalniające od opodatkowania pewne czynności lub grupy tych czynności.

Zwolnienia te zostaną przedstawione w następującej kolejności:

– zwolnienia podmiotowe wynikające z ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 z późn.zm.),

– zwolnienia przedmiotowe wynikające z ustawy o VAT oraz

– zwolnienia przedmiotowe wynikające z rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia 1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 109, poz. 1245 z późn.zm.).

Zwolnienia podmiotowe

Podział podatników według wielkości obrotu

Sam sens istnienia zwolnień podmiotowych wynikających z art. 14 ustawy o VAT polega na tym, że określeni podatnicy (przy zwolnieniach podmiotowych) lub grupy podatników nie muszą płacić podatku od obrotu. Z tym korzystnym faktem wiążą się też pewne dolegliwości. Podmioty zwolnione nie posiadają prawa do potrącenia podatku zapłaconego przy nabyciu towarów i usług (z wyjątkiem opłacających podatek dochodowy w formie ryczałtu i prowadzących odpowiednią ewidencję, którzy dokonując eksportu uzyskują zwrot podatku zapłaconego przy zakupach).

Pierwsza wersja ustawy z 1993 roku przewidywała dużo większy katalog podatników funkcjonujący według kryterium wielkości osiągniętego obrotu. Grupa podatników osiągających najmniejszy obrót była zwalniana od podatku obligatoryjnie, druga (już nie istniejąca) grupa osiągająca obrót do 4 mld starych złotych posiadała przywilej możliwości wyboru zwolnienia. Zgodnie z dążeniem ustawodawcy do objęcia podatkiem VAT jak największej liczby podmiotów, druga grupa podatników osiągających obroty do 4 mld starych złotych została wyeliminowana.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00