Absencja pracownika
Absencja pracownika
Magdalena Oleksyn, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
Nieobecność pracownika w pracy, zarówno usprawiedliwiona, jak i nie usprawiedliwiona, może stać się przyczyną rozwiązania stosunku pracy.
Do najczęstszych przyczyn nieobecności pracowników w pracy należą: choroba pracownika lub członka rodziny, urlop (bezpłatny lub wychowawczy) oraz porzucenie pracy.
Rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem
W swoim oświadczeniu o wypowiedzeniu pracownikowi umowy o pracę na czas nie określony pracodawca powinien wskazać przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie umowy (art. 30 § 4 k.p.). Nieobecność w pracy, po spełnieniu pewnych warunków, może przyczynić się do wypowiedzenia umowy o pracę.
Ustawodawca zawiesił w niektórych sytuacjach prawo pracodawcy wypowiadania umowy o pracę. Przepisy przewidują zakaz wypowiadania umów o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia (art. 41 k.p.). Zakaz wypowiedzenia umowy o pracę oznacza tu zakaz złożenia oświadczenia woli o wypowiedzeniu w okresie ochronnym, co oznacza że skuteczne będzie wypowiedzenie złożone zgodnie z prawem przed rozpoczęciem tego okresu, nawet jeśli rozwiązanie umowy o pracę nastąpiłoby już w okresie ochronnym. Zakaz wypowiedzenia obejmuje także zakaz pogorszenia warunków pracy lub płacy w drodze wypowiedzenia zmieniającego.