Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2001-09-12

Jak ewidencjonować leasing?

Jak ewidencjonować leasing?

Przemysław Karwowski, PERFECTUM – AUDIT Doradcy Finansowo-Księgowi Spółka z o.o.

Pomimo że umowy leasingu są zawierane w Polsce od kilku już lat, to do niedawna nie miały podstawy prawnej zarówno od strony prawa cywilnego, jak i bilansowego.

Umowy te funkcjonowały jako „umowy nienazwane”, co sprzyjało powstawaniu trudności z rozstrzyganiem sporów pomiędzy ich stronami oraz rodziło niepewność co do sposobu ewidencji księgowej operacji gospodarczych związanych z leasingiem.

W ubiegłym roku ustawa z 26 lipca 2000 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 74, poz. 857) w art. 7091 zdefiniowała umowę leasingu jako umowę, w której finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.

Leasing w kodeksie cywilnym

Umowa leasingu, w odróżnieniu od potocznie funkcjonujących pojęć leasingodawcy i leasingobiorcy, wprowadziła pojęcia finansującego i korzystającego.

W kodeksie cywilnym określono formę umowy leasingowej, która musi być zawarta na piśmie. Określono zakres obowiązków i praw zarówno finansującego, jak i korzystającego.

Do najważniejszych obowiązków finansującego należy:

1) wydanie rzeczy korzystającemu w takim stanie, w jakim otrzymał on ją od zbywcy,

2) wydanie wszystkich istotnych dokumentów dotyczących przedmiotu umowy leasingu, np. aktu nabycia, dokumentów gwarancyjnych.

Finansujący nie odpowiada za wady rzeczy.

Z kolei do najważniejszych obowiązków korzystającego należy:

1) utrzymanie rzeczy w należytym stanie, co obejmuje między innymi dokonywanie napraw i remontów niezbędnych do zachowania rzeczy w stanie nie pogorszonym, z uwzględnieniem jej zużycia wskutek prawidłowego używania, oraz ponoszenie ciężarów związanych z własnością lub posiadaniem rzeczy,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00