Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń
Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń
Sławomir Horszczak
Komplikacje związane z rozliczeniem wynagrodzeń wynikają z konieczności uwzględnienia różnych przepisów: ustawy o rachunkowości, przepisów podatkowych oraz regulacji dotyczących ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych.
Kodeks pracy zobowiązuje pracodawcę do prawidłowego naliczenia i wypłacenia wynagrodzeń oraz innych świadczeń ze stosunku pracy. Wyliczenia dokonują wydziały kadrowo-płacowe, a ewidencję księgową tych operacji prowadzą zwykle wydziały księgowości. W poniższym artykule zapoznamy Czytelnika z ujęciem rozrachunków z tytułu wynagrodzeń w księgach rachunkowych. Przez pojęcie rozrachunki z tytułu wynagrodzeń rozumieć będziemy rozliczenia związane z wynagrodzeniami, a także z zaliczkami wypłaconymi przez pracodawcę pracownikom na poczet wynagrodzeń.
Dwa sposoby ewidencji
Praktyka wskazuje na dwa sposoby prowadzenia ewidencji rozrachunków z tytułu wynagrodzeń. Pierwszy z nich polega na wykorzystaniu do tych rozrachunków tylko jednego konta syntetycznego, czyli konta 231 Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń. Drugie rozwiązanie opiera się na zastosowaniu dwóch kont syntetycznych, z których jedno służy tylko do rozliczeń wynagrodzeń, tj. konto 261 Rozliczenie wynagrodzeń (czyli ogółu wypłat zaliczonych zgodnie z obowiązującymi przepisami do wynagrodzeń), natomiast drugie, tj. konto 231 Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń, do rozliczenia wszelkich zobowiązań z tytułu wynagrodzeń (potrącenia, rozliczenia podatków i składek itp.). Szczegółowo konta omawiamy poniżej.