Artykuł
Jak obniżyć absencję chorobową?
Jak obniżyć absencję chorobową?
Hipolit Piętka, Bogusław Staroń
Choroba pracownika i jego nieobecność negatywnie wpływają na wynik finansowy przedsiębiorstwa i organizację pracy. Jednocześnie koszty związane z absencją chorobową obciążają poprzez wydatki budżetowe całe społeczeństwo.
Poziom absencji chorobowej i związane z tym wydatki na zasiłki chorobowe, świadczenie rehabilitacyjne i zasiłki opiekuńcze wymagają wielokierunkowych działań, mających na celu doprowadzenie jej do poziomu uzasadnionego faktycznym stanem zdrowotnym społeczeństwa.
Ważną rolę w tym zakresie mają do spełnienia pracodawcy. Do ich obowiązków należy między innymi dążenie do poprawy środowiska pracy, wprowadzanie nowych bezpiecznych technologii zmniejszających także ryzyko zawodowe. Znaczny odsetek absencji chorobowej znajduje swoje źródło w oddziaływaniu środowiska pracy.
Mając na uwadze między innymi i ten problem, w ustawie z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych wyodrębniono ryzyko wypadku przy pracy i choroby zawodowej oraz utworzony został odrębny fundusz wypadkowy. Wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe w ustawie została określona od 0,40 do 8,12 proc. podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe. Wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, dla każdego płatnika składek, będzie określać w formie decyzji na okres nie dłuższy niż trzy lata oddział ZUS. Zasady różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe określą przepisy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Stopa procentowa skorelowana będzie z warunkami pracy w danym zakładzie pracy oraz liczbą wypadków i chorób zawodowych.
W 2001 r. składka na ubezpieczenie wypadkowe jest równa dla wszystkich ubezpieczonych i wynosi 1,62 proc. podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Składki na ubezpieczenie wypadkowe w całości opłaca płatnik składek z własnych środków.
Ponadto, w ramach prewencji rentowej, ustawa przewiduje prowadzenie rehabilitacji leczniczej osób zagrożonych częściową lub całkowitą niezdolnością do pracy, jak również osób pobierających rentę okresową. Koszty tej rehabilitacji w całości pokrywane są ze środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right