Metody rozliczania kosztów działalności pomocniczej
Metody rozliczania kosztów działalności pomocniczej
Gracjan Chrobak
Z działalnością pomocniczą można spotkać się u wielu przedsiębiorców, i to nie tylko takich, których działalnością statutową jest produkcja określonych dóbr na dużą skalę. Może być ona również realizowana w ramach szerokiej palety usług czy też świadczeń socjalno-bytowych jednostki.
Działalność pomocnicza przedsiębiorstwa i przesłanki jej wyodrębniania
Szczególne trudności występują w związku z rozliczaniem wzajemnych świadczeń wydziałów pomocniczych. Jest to na tyle ważne, że z jednej strony umożliwia identyfikację zapotrzebowania na określone czynniki produkcji, a z drugiej osób odpowiedzialnych za powierzone im mienie.
Zaspokojenie powyższych informacyjno-kontrolnych potrzeb danego przedsiębiorcy stawia przed systemem rachunkowości poważne wyzwania. Jednym z elementów jego złożonej struktury jest identyfikacja transferu wzajemnych rozliczeń wydziałów pomocniczych, która znajdzie ostatecznie swój finał w kalkulacji określonego produktu czy usługi.
Podjęcie decyzji o wyodrębnieniu danej komórki organizacyjnej jako wydziału produkcji pomocniczej powinno być uzależnione od tego, czy1:
l
istnieje możliwość określenia ilości i kierunku świadczeń wykonywanych przez daną komórkę (chodzi o ustalenie, czy istnieje wymierna podstawa działalności danej komórki),l
dana komórka organizacyjna świadczy usługi dla większej liczby komórek organizacyjnych jednostki gospodarującej, a także dla odbiorców zewnętrznych,l
koszty danej komórki są zbyt wysokie bądź obserwuje się w tym obszarze znaczne wahania z okresu na okres.Do typowych jednostek działalności pomocniczej zalicza się2:
l
wydziały energetyczne będące dostawcami wody, pary, energii elektrycznej, sprężonego powietrza itp.,