Artykuł
Weksle inwestycyjne i ich ewidencja
Weksle inwestycyjne i ich ewidencja
dr Irena Ziętowska Akademia Ekonomiczna w Poznaniu Katedra Rachunkowości
W okresie bessy na rynku papierów wartościowych kiedy nowe emisje akcji są utrudnione bardzo ciekawą formą finansowania działalności gospodarczej mogą okazać się weksle inwestycyjne.
Rozwój rynku pieniężnego w Polsce w latach 90. wykreował nowe instrumenty tego rynku stwarzające możliwości z jednej strony pozyskiwania przez przedsiębiorstwa krótkoterminowych źródeł finansowania, z drugiej zaś lokowania na krótkie okresy nadwyżek pieniężnych. Do instrumentów tych należą komercyjne krótkoterminowe papiery dłużne, bony skarbowe i certyfikaty depozytowe. Segmentem rynku pieniężnego, który znajduje się obecnie w fazie dynamicznego rozwoju i odgrywa istotną rolę w kształtowaniu płynności finansowej przedsiębiorstw, jest rynek komercyjnych krótkoterminowych papierów dłużnych. Wpływy z emisji i sprzedaży papierów wartościowych stają się nowo uruchamianymi źródłami zasilania przedsiębiorstw w środki pieniężne. Instrumenty rynku pieniężnego stanowią alternatywę w stosunku do tradycyjnych narzędzi kształtowania płynności przedsiębiorstw, takich jak depozyty, kredyty bankowe czy kredyty handlowe. Na rynku tym przedsiębiorstwo może występować w dwojakiej roli:
jako emitent komercyjnych krótkoterminowych papierów dłużnych, dzięki czemu przez transformacje terminów ma możliwość pozyskiwania kapitału na długi okres, pomimo krótkich kontraktowych terminów wykupu papierów, systematycznie powtarzając emisje,
jako inwestor nabywający komercyjne krótkoterminowe papiery dłużne (k.k.p.d.), wyemitowane przez inne przedsiębiorstwa, i lokujący przejściowo wolne środki pieniężne.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right