Artykuł
Aktywa finansowe w świetle zmian ustawy o rachunkowości
Aktywa finansowe w świetle zmian ustawy o rachunkowości
Janina Cichocka
Od 1 stycznia 2002 r. wraz z wejściem w życie nowelizacji ustawy o rachunkowości zmienią się zasady ewidencji papierów wartościowych.
Artykuł uwzględnia stan prawny po wejściu w życie od 1 stycznia 2002 r. nowelizacji ustawy, czyli m.in. nowe definicje aktywów i pasywów finansowych.
Papiery wartościowe to dokumenty stwierdzające określone prawa majątkowe, mające charakter rzeczowy bądź finansowy. Papiery wartościowe o charakterze rzeczowym, czyli będące dokumentami stanowiącymi podstawę do dysponowania przez posiadacza określonymi rzeczowymi składnikami majątkowymi, nazywa się towarowymi papierami wartościowymi. Można do nich zaliczyć listy przewozowe, dowody składowe, konosamenty i warranty. Natomiast papiery wartościowe zawierające uprawnienia do roszczeń pieniężnych lub współwłasności majątkowych nazywa się finansowymi papierami wartościowymi. Są to na przykład obligacje, akcje, bony pieniężne, listy zastawne, losy loteryjne.
Artykuł poświęcony jest finansowym papierom wartościowym, których posiadanie sprowadza się do potwierdzenia:
wierzytelności pieniężnych (np. obligacje, bony pieniężne, listy zastawne, losy loteryjne, certyfikaty inwestycyjne oraz wierzytelności uwarunkowane przez zaistnienie zdarzeń losowych, między innymi losy loteryjne, polisy ubezpieczeniowe), zwanych również dłużnymi papierami wartościowymi,
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right